ΚΕΝΤΡΟ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ & ΚΙΝΕΖΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΟΥ

Ελλάδα-Ιαπωνία στον ιστορικό αγώνα υπεραποστάσεων Σπάρταθλον

spartathlon

Ο πρώτος Ιάπωνας τερματίσαντας, Ishikawa Yoshihiko. photo: © Sparta Photography Club / Spartathlon Official Greece

Με τη συμμετοχή 54 υπεραθλητών από την Ιαπωνία πραγματοποιήθηκε στις 28-29 Σεπτεμβρίου ο 35ος ιστορικός αγώνας υπεραποστάσεων Σπάρταθλον, μήκους 246 χιλιομέτρων, με σημείο εκκίνησης την Ακρόπολη της Αθήνας και τερματισμού το άγαλμα του βασιλιά Λεωνίδα στη Σπάρτη. Ο αγώνας γίνεται προς τιμήν του Φειδιππίδη ο οποίος το 490 π.Χ. κάλυψε την απόσταση προκειμένου να ζητήσει βοήθεια από τους Σπαρτιάτες, στον πόλεμο που διεξήγαγαν οι Έλληνες με τους Πέρσες.

Συνολικά συμμετείχαν 369 αθλητές από 50 χώρες.

Όπως κάθε χρόνο, η χώρα με τους περισσότερους αθλητές είναι η Ιαπωνία, που φέτος ο αριθμός τους ήταν 54. Τερμάτισαν 30 άνδρες (ηλικίες από 29 μέχρι 60) και 5 γυναίκες (ηλικίες από 32 μέχρι 50 ετών). Πρώτος Ιάπωνας και 4ος στη γενική κατάταξη ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής των 24 ωρών του Belfast Ishikawa Yoshihiko. Ο 29χρονος δρομέας τερμάτισε με χρόνο 23:20:56. Στην πρώτη δεκάδα τερμάτισε ακόμα ένας Ιάπωνας, ο 35χρονος Shigemi Takayoshi με χρόνο 25:38:33 ο οποίος έτρεξε για 2η φορά στον αγώνα (το 2015 είχε τερματίσει με χρόνο 27:16:43).

Πρώτη από την Ιαπωνία και 12η στις γυναίκες τερμάτισε η 32χρονη Wakaki Kurumi με χρόνο 30:55:21. Στη συνολική κατάταξη ανδρών γυναικών τερμάτισε στην 64η θέση. Η Γιαπωνέζα υπεραθλήτρια έχει τρέξει στο Σπάρταθλον και τα έτη 2015 και 2016.

Πρώτος Έλληνας και 3ος στη γενική κατάταξη τερμάτισε ο 36χρονος Νίκος Σιδερίδης με χρόνο 22:58:40. Πρώτη Ελληνίδα και 13η στις γυναίκες η 40χρονη Γεωργία Μαντά με χρόνο 30:57:50. Στη συνολική κατάταξη τερμάτισε 65η. Συνολικά από την Ελλάδα τερμάτισαν 36 άνδρες και 2 γυναίκες.

Νικητής του 35ου Σπάρταθλον αναδείχθηκε ο 36χρονος Λιθουανός Sorokin Aleksandr με χρόνο 22:04:04. Στις γυναίκες η Πολωνέζα Patrycja Bereznowska με χρόνο 24:48:18, η οποία στη συνολική κατάταξη τερμάτισε 6η.

Φωτογραφικά στιγμιότυπα

Σπάρταθλον Σπάρταθλον Σπάρταθλον Σπάρταθλον Σπάρταθλον Σπάρταθλον

photos © Sparta Photography Club

Ο Σπάρταθλον περιγράφεται ως η πιο δύσκολη διαδρομή στον κόσμο. Δύσβατα μονοπάτια και χωματόδρομοι με νερά και λάσπες (αν έχει βρέξει) διασχίζουν αμπέλια και ελαιώνες, σκαρφαλώνουν σε πλαγιές λόφων, ενώ το φόβητρο όλων των αθλητών και η μεγαλύτερη πρόκληση είναι η αναρρίχηση στο Παρθένιο Όρος (1200 μ. ύψος) μέσα στο πυκνό σκοτάδι, εκεί όπου ο Φειδιππίδης συνάντησε τον θεό Πάνα, εκεί όπου το τοπίο έχει μείνει αναλλοίωτο όπως 2500 χρόνια πριν, χωρίς ίχνος μονοπατιού, μέσα στα βράχια και τους θάμνους, με θερμοκρασία 4° – 5° C και δυνατούς ανέμους. Η δοκιμασία της ανθρώπινης αντοχής και του ψυχικού σθένους στο αποκορύφωμα τους ! Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι το ένα τρίτον των αθλητών, ίσως και λιγότεροι φτάνουν στο τέρμα του αγώνα.